Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Kaçak elektrikte öyle yöntemler geliştiriliyor ki...Tarih 02 Ekim 2017, 13:38 Editör: Editör Elektrohaber

Kaçak elektrikte öyle yöntemler geliştiriliyor ki...

Kaçak elektrikte yeni geliştirilen yöntemler, bilim adamlarına parmak ısırtıyor. Denetimleri sıkılaştıran ekipler, vurguncuların inovasyonda sınır tanımadıklarını tespit etti. Görünen o ki yazılım ihracında dünyaya kafa tutan Türkiye, bu yeteneğini elektrik larında da konuşturuyor.

Sayaçlarda son teknoloji yazılımlarla kaçak yöntemler geliştirildiğini saptayan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. de boş durmayıp sistemlerini yeniliyor. Kaçakçıların bu alandaki son buluşu ise 'uzaktan kumandalı sayaç uyutma cihazı' oldu. Sayaçların içine yerleştirilen ve daha sonra kumanda veya internet üzerinde kontrol edilebilen bu cihazlar, ibreyi uyku moduna geçiriyor. Akıllı yazılımı ve sensörler sayesinde ise herhangi bir kontrol anında, uyku modu devre dışı kalıyor. Sistem dikkat çekmesin diye sayaç, bazı günler uzaktan kumandayla daha hızlı veya yavaş çalıştırılıyor.

Yüzde 90 düşürüyor

Bu müdahale, faturayı yüzde 90 oranında düşüyor. Yazılım oyununu, özel takip ve Ar-Ge birimi bulunan  A.Ş.'nin 100 kişilik saha kontrol ekibi ortaya çıkardı.

15 bin müşteri, merkezden izleniyor

Teknolojik gelişmelerin kaçak kullanım şekillerini de değiştirdiğini belirten Boğaziçi Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Abdullah Atalaykullanımını tespit ve önleme konusunda sıkı bir denetim mekanizması geliştirdiklerini söyledi. Atalay, şöyle konuştu: "Mobil ekiplerimiz, gelişmiş elektronik ekipmana sahip. Uzaktan Sayaç Okuma Sistemi ile toplam tüketimin yüzde 40'ına karşılık gelen yaklaşık 15 bin müşteriyi merkezden izleyebiliyoruz. Yeni altyapı yatırımlarıyla bu sayıyı 40 bine çıkaracağız. Bu konuda Ar-Ge ve elektronik teçhizat yatırımlarımız sürüyor."

Kaçak oranı yüzde 15

Ülke genelinde yüzde 20'lerinde seyreden kayıp-kaçak oranı son dönemde yüzde 15'e geriledi. Enerji Bakanlığı verilerine göre 5 yılda oluşan kayıp-kaçak bedeli 16 milyar TL'yi buldu. En yüksek oran Dicle Elektrik'in dağıtım yaptığı bölgede tespit edildi. Bu bölgede 2007-2012 arasında kayıp-kaçak oranı yüzde 64 ila 73 arasında değişti.

Kaynak: Sabah
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 4934 defa okunmuştur.

Elektrik  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

SEDAŞ Aydınlatma Çalışmalarına Gebze ile Devam Ediyor

SEDAŞ Aydınlatma Çalışmalarına Gebze ile Devam Ediyor ‘SEDAŞ’ Aydınlatma Çalışmalarına Gebze ile Devam Ediyor

Elektrik üretimi aralıkta yüzde 5,7 arttı

Elektrik üretimi aralıkta yüzde 5,7 arttı Türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi, Aralık 2021'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 ..

EPDK'nın elektrik temini kararı Resmi Gazete'de

EPDK'nın elektrik temini kararı Resmi Gazete'de Görevli tedarik şirketlerinin EÜAŞ'den elektrik teminine ilişkin kurul kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

EIA: Güçlü küresel ekonomik büyüme enerji tüketimini tetikleyecek

EIA: Güçlü küresel ekonomik büyüme enerji tüketimini tetikleyecek Küresel enerji tüketiminin mevcut politika ve teknoloji eğilimlerinin devam etmesi durumunda

Kesintisiz elektrik için sahadalar

Kesintisiz elektrik için sahadalar Kahramanmaraş'ta elektrik dağıtım şirketinde iş güvenliği uzmanı ve işletme şefi olarak çalışan iki kadın

Elektrik tüketimi mayısta yüzde 19,2 arttı

Elektrik tüketimi mayısta yüzde 19,2 arttı Türkiye'nin elektrik tüketimi, 2021 yılı Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 artarak 24 milyar ...

Tam Kapanmada Tüketim Arttı

Tam Kapanmada Tüketim Arttı Elektrik tüketimi tam kapanmada yüzde 12,2 arttı

Elektrikte kurulu güç arttı

Elektrikte kurulu güç arttı Elektrikte kurulu güç 95 bin 890 megavata ulaştı

Elektrik tüketimi salgın öncesi dönemi geçti

Elektrik tüketimi salgın öncesi dönemi geçti Bakan Dönmez: Elektrik tüketimi salgın öncesi dönemi geçti
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:4922

   
  Yerli Motor Elazığ’dan
 

Yerli Motor Elazığ’d

İzlenme:3222

   
  Akkuyu Nükleer Santrali
 

Akkuyu Nükleer Santr

İzlenme:3396

   
  Türkiye'de Elektrik Üretimi
 

Türkiye'de Elekt

İzlenme:3394

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:15846

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:18130

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:26268

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:164616