Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Elektrikte Liderler Belli OlduTarih 05 Mart 2022, 09:25 Editör: Editör Elektrohaber

Elektrikte Liderler Belli Oldu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) verileri baz alınarak Enerji Günlüğü ve Kearney tarafından hazırlanan "MW100" araştırması, Türkiye'nin en büyük 100 elektrik üreticisini belirledi. Araştırmaya göre Türkiye'nin en büyük elektrik üreticisi, 21 bin 243 MWe'lik kurulu gücü bulunan kamu şirketi EÜAŞ. Bu kapasite, Türkiye'nin 99 bin 820 MWe'lik toplam kurulu üretim kapasitesinin yüzde 21'ini oluşturdu.

EÜAŞ'ın kurulu gücünün 13 bin 892 MWe'si hidroelektrik santrallerden, 4 bin 735 MWe'si doğalgaz santrallerinden, 2 bin 424 MWe'si yerli kömür santrallerinden geldi.

Elektrikte EÜAŞ açık ara önde, özelde lider ENKA

Özel sektör şirketleri arasında kurulu güç açısından en büyüğü ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ENKA oldu. MW100 araştırmasına göre ENKA'ya ait santrallerin 3 bin 969 MWe kurulu gücü bulunuyor. ENKA santralleri bu rakamla Türkiye'nin toplam üretim kapasitesinin yüzde 4'ünü oluşturdu. 3 bin 607 MWe'lik kurulu gücüyle Türkiye'nin en büyük üçüncü elektrik üreticisi konumunda bulunan Alman E.ON ile Sabancı Holding ortaklığı Enerjisa'nın üretim portföyünde 1583 MWe'lik doğalgaz, 450 MWe'lik yerli kömür, 1353 MWe'lik hidroelektrik, 211 MWe'lik de rüzgar santrali var. Araştırmasının dördüncü sırasında 2 bin 818 MWe'lik kurulu gücüyle Eren Enerji yer aldı. Cengiz Enerji bu yıl bir sıra yükselerek beşinciliğe çıktı.

Doğal gaz önde

MW100'de yer alan şirketlerin toplam kurulu gücü 82 bin 325 MWe'ye ulaşıyor. MW100 şirketlerinin kapasitesi, Türkiye'nin toplam kurulu üretim kapasitesinin yüzde 82'sini oluşturuyor. MW100 şirketlerinin kurulu güçlerinin kaynak dağılımı incelendiğinde, doğal gaz ile hidroelektriğin son yıllarda olduğu gibi önde olduğu görülüyor. Hidroelektrik ve doğal gazı, 19 bin 537 MWe'lik kurulu güçle kömür izliyor. Yenilenebilir enerji kaynağı rüzgar ise 8 bin 895 MWe'lik kurulu kapasite ile kömürün arkasında yer alıyor.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 324 defa okunmuştur.

Enerji  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Irak, Türkiye’den 500 megavat elektrik ithal edecek

Irak, Türkiye’den 500 megavat elektrik ithal edecek Irak Elektrik Bakanlığı, ülkede elektrik kesintileri sorununa çözüm için yakında Türkiye’den 500 megavat elektrik a...

Enerji dönüşümü için yılda 7 milyar dolar yatırım gerekiyor

Enerji dönüşümü için yılda 7 milyar dolar yatırım gerekiyor Türkiye'nin enerji dönüşümü için 2030 yılına kadar yatırım ihtiyacının yıllık bazda 5,3-7 milyar dolar arasında...

Üç kaynaklı ilk hibrit santral geliyor

Üç kaynaklı ilk hibrit santral geliyor Cengiz Enerji, ilave güneş santrali yatırımı ile en büyük hibrit elektrik üretim tesisine dönüşen...

EPDK, 8 şirkete lisans verdi

EPDK, 8 şirkete lisans verdi EPDK, 8 şirkete lisans verdi, 1 şirketin lisans süresini uzattı, 5 şirketin lisansını iptal etti.

EPDK, YEKDEM maliyetini revize etti

EPDK, YEKDEM maliyetini revize etti EPDK, YEKDEM maliyetini revize etti

Yeşil enerji bedeli belli oldu

Yeşil enerji bedeli belli oldu Yeşil tarifeyi seçen tüketicilere, görevli tedarik şirketleri tarafından uygulanacak yeşil enerji bedeli

EPDK kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

EPDK kararları Resmi Gazete'de yayımlandı EPDK, YEK-G sistemi ve organize YEK-G piyasası ile vadeli elektrik ..

Elektrik depolama tesisleri 'dağıtım'a girdi

Elektrik depolama tesisleri 'dağıtım'a girdi Elektrik piyasasında depolama hizmetleri temelli düzenlemeler yapıldı.

YEKDEM için son başvuru 2 Kasım'da

YEKDEM için son başvuru 2 Kasım'da YEKDEM için son başvuru 2 Kasım'da
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:3656

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:3942

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:4114

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:3964

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:14876

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:16734

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:24028

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:159792